A szüléstörténetben is írtam, hogy engem teljesen elbűvöl a méhlepény. Még kislány koromban nézegettem egy magaztvárós könyvet, amelynek a végén volt egy kép, ahol egy orvos a kezében tart egy méhlepényt, ami nem volt valami elbűvölő, és mutatja az anyukának. A felirat hozzá (szinte szó szerint emlékszem rá): "Néhány anya meg szeretné nézni a méhlepényt is. Hát itt élt eddig az én kis gyermekem?" Rózsa születése után nagyon vártam a nagy találkozást, és meg is mutatták kedvesen, de nem kerülhettem kapcsolatba a méhlepénnyel, hamar eltávolították. Ez így történt Gábor, Tibor és Ibolya esetében is. Aztán Matyinál teljesült a vágyam, közelebbről megnézhettem, megszemlélhettem a felületét, az ereket, a színek finom összhangját, sőt, a tapintását is megtapasztalhattam, mert sem az orvosnak, sem a takarítónőnek nem volt épp kedve megfogni és áttenni a vesetálba, így átrakhattam én. Jó volt kézbe venni, érezni a súlyát, síkosságát, ruganyos erezetét.
No, most Árnika esetében minden lepénnyel kapcsolatos vágyam teljesülhetett. Dúlasághoz való keresgéléseim közben találtam rá a méhlepény különböző megőrzési és felhasználási módjaira. A lepénylenyomat készítése nagyon megtetszett nekem, de magyarul nem találtam róla leírást. Így ez a mostani blogbejegyzés kimondottan hiánypótló ;-). A képek csak illusztrációk.
A lepénylenyomat hozzávalói:
- Papír. Lehet akvarell papír is, ebben az esetben kicsit be kell nedvesíteni, vagy sima fehér papír
- Akrilfesték és ecset (egyes fajtáihoz)
- Méhlepény
Alapvetően kétfajta lepénylenyomatot tudunk készíteni. Az egyik esetben az úgyis kifolyt vért, a másikban akrilfestéket használunk a forma rögzítéséhez. Bábám segítségével én a véres változatot próbáltam ki. A lepény erezett oldalát bekentük vérrel, majd ráfektettük a papírra úgy, hogy ne mozduljon el. A köldökzsinórt is szépen elrendeztük rajta. Kicsit meg kellett nyomkodni, majd ismét ügyesen, elmozdulás nélkül felemelni. Ha nem sikerül elsőre, semmi baj, a művelet akárhányszor megismételhető. Én mind akvarellpapírra, mind pedig sima lapra kipróbáltam, nem volt különösebb különbség a minőségben.
A másik módszer szerint leitatjuk a lepényről a vért, akrilfestékkel festjük be, és úgy nyomjuk a papírra. Élénkebb színe lesz így, sőt akár többféle színű kompozíciókat is készíthetünk.
Olyan módszert is ki lehet próbálni, amelyben nem a méhlepényt tesszük a papírra, hanem a papírt a lepényre nyomjuk - ezt én nem próbáltam, csak olvastam.
Nekem a véres változat a természetessége miatt tetszett jobban, de tény, hogy jobban kell rá vigyázni, nehogy elveszítse a színét. Szerintem csodálatos a harmónia és a teremtés ereje, ami megnyilvánul ebben az egyszerű és minden esetben egyedi formában. Örülök, hogy ilyen helyen élhetett az én kis gyermekem, és hiszem, hogy itt kint is ez várja.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése